Rynek biurowy w miastach regionalnych

Office

Rynek biurowy w miastach regionalnych

Posumowanie I połowy 2018 r.

Kolejny milion osiągnięty

W I poł. 2018 r. na ośmiu rynkach regionalnych zasoby powierzchni biurowych powiększyły się o prawie 256 000 m kw., z czego na II kw. br. przypadło ok. 127 000 m kw. Najwyższy poziom nowej podaży odnotowano we Wrocławiu, gdzie do użytkowania oddano np. Sagittarius Business House (prawie 25 000 m kw.) i Retro Office House (ponad 18 000 m kw.). Tym samym rynek wrocławski, jako drugi po Krakowie, przekroczył 1 mln m kw. wielkości zasobów biurowych.

Na koniec I połowy 2018 roku wielkość powierzchni biurowej na rynkach regionalnych osiągnęła 4,64 mln m kw.

Obecnie, na rynkach regionalnych w budowie jest ok. 90 nowych obiektów biurowych, których dostarczenie na rynek przyniesie kolejne ok. 950 000 m kw. do końca 2020 r. Ponad połowa obecnie realizowanej powierzchni zasili dwa rynki wiodące – Kraków (ok. 30%) i Wrocław (ok. 20%). Trzecim regionem o najwyższym poziomie aktywności deweloperów jest Trójmiasto, gdzie na etapie budowy jest ok. 150 000 m kw. Warto zaznaczyć, że Trójmiasto, które przez długi czas kojarzone było wyłącznie z lokalnymi deweloperami, przyciąga kolejnych ogólnopolskich i międzynarodowych inwestorów.
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. popyt netto, na powierzchnię biurową na rynkach regionalnych osiągnął ok. 205 000 m kw. Kraków i Wrocław przyciągnęły najwyższe zainteresowanie najemców. Na te dwa rynki przypadła ponad połowa popytu netto, odpowiednio ok. 30% i 25%, w dużej mierze dzięki wysokiemu zainteresowaniu firm z sektora bankowo - inwestycyjnego oraz IT. W Trójmieście, Katowicach, Łodzi i Poznaniu podpisano po ok. 20 000 m kw. umów na nowe powierzchnie lub powiększenie dotychczasowego metrażu. Stosunkowo dobrze radzi sobie rynek w Lublinie, natomiast najniższym wynikiem może pochwalić się Szczecin.
W I poł. 2018 r. na rynkach regionalnych nastąpiła poprawa średniego wskaźnika powierzchni niewynajętej o ok. 0,6 p.p. W Krakowie, pomimo wysokiego poziomu nowej podaży, duże zainteresowanie najemców pozwoliło na obniżenie wskaźnika pustostanów o ok. 0,5 p.p. do 9,3% na koniec czerwca br.

Kraków nieustannie umacnia swoją pozycję lidera biurowych rynków regionalnych umiejętnie wykorzystując swoją markę. Wydaje się, że rynek ten ma potencjał nie tylko na to, aby być „pierwszym z równych” rynków regionalnych, ale także żeby być „drugim po Warszawie” - analogicznie chociażby do Barcelony i Madrytu w Hiszpanii. Szczególnie cieszy obecność stabilnego mocnego popytu, który doskonale sobie radzi z rekordową, ciągle rosnącą podażą, czego dowodem jest spadek wskaźnika pustostanów

Tomasz Skrzypek, Starszy Konsultant w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland

Również we Wrocławiu wysoki poziom popytu netto pozwolił utrzymać stopę pustostanów poniżej 10%, pomimo dostarczenia na rynek ponad 100 000 m kw. nowych biur. W Trójmieście w okresie styczeń – czerwiec br. dostarczono niemal 50 000 m kw. nowej powierzchni, która została bardzo szybko wchłonięta przez rynek. Dzięki temu nastąpił znaczący spadek wskaźnika pustostanów do 6,7%.

Oddanie do użytku większości budowanych obecnie w Trójmieście biurowców planowane jest dopiero na 2019 rok, więc sytuacja rynkowa w II poł. br. nie powinna ulec fundamentalnym zmianom.

Katarzyna Best-Kuczyńska, Konsultant w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate Poland

W Katowicach w efekcie oddania do użytkowania dużego projektu .KTW I, nastąpił niewielki spadek poziomu wynajęcia na koniec I kw. br. Jednak na koniec czerwca 2018 współczynnik pustostanów spadł do 10,8% i tym samym uległ on obniżeniu o ok. 0,5 p.p. w stosunku do końca 2017 r. W wyniku bardzo ograniczonej podaży nowej powierzchni bądź braku nowych obiektów, zmalała wielkość pustostanów w Poznaniu (do 7,7%), Szczecinie (do 6,8%) i Łodzi (do 8,6%). Lublin, który jest najsłabiej wykształconym rynkiem, charakteryzuje się wysoką wrażliwością na zmiany w podaży. Wzrost zasobów powierzchni biurowej o ok. 9% spowodował znaczący wzrost wskaźnika pustostanów (o ok. 2,5 p.p.) i jego powrót do wyniku odnotowanego na koniec 2017 r. W kolejnych miesiącach powinna jednak następować stopniowa absorpcja tej powierzchni.   
Załączniki

Pobierz wszystkie

Best-Kuczyńska Katarzyna

grafika | 6,7 MB

Pobierz
Tomasz Skrzypek

grafika | 1,59 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Regional office markets - a review of H1 2018

temu

Posumowanie I połowy 2018 r.
Pierwszy milion Krakowa – regionalne rynki biurowe po pierwszym półroczu 2017

temu

Stolica Małopolski w I półroczu br. została, obok Warszawy, drugim miastem w Polsce, w którym zasoby powierzchni biurowej przekroczyły milion m kw. Wraz z oddaniem do użytku na koniec czerwca biurowców o łącznej powierzchni 61 700 m kw., biurowe zasoby Krakowa osiągnęły poziom 1 032 700 m kw.. Autorzy raportu podkreślają również znaczący wzrost wolumenu powierzchni w budowie, który w porównaniu z pierwszymi 6 miesiącami 2016 roku jest wyższy o 47 proc.
Kraków’s first million – regional office markets at the end of H1 2017

temu

In the first half of this year, the capital city of Lesser Poland became the second city in Poland, following Warsaw, where office stock exceeded 1 million sqm. Completion and delivery to the market at the end of June of office schemes with the total area of 61 700 sqm means that office stock in Kraków reached a volume of 1 032 700 sqm. Furthermore, authors of the report highlight the considerable increase in the volume of space under construction, which as compared to the first 6 months of 2016 is higher by 47%.
BNP Paribas Real Estate rozwija się na południu Polski

temu

W kwietniu do zespołu BNP Paribas Real Estate Poland dołączył Tomasz Skrzypek, od 11 lat zajmujący się rynkiem nieruchomości komercyjnych. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.