Pierwszy milion Krakowa – regionalne rynki biurowe po pierwszym półroczu 2017

Polska

Pierwszy milion Krakowa – regionalne rynki biurowe po pierwszym półroczu 2017

Opublikowany

Stolica Małopolski w I półroczu br. została, obok Warszawy, drugim miastem w Polsce, w którym zasoby powierzchni biurowej przekroczyły milion m kw. Wraz z oddaniem do użytku na koniec czerwca biurowców o łącznej powierzchni 61 700 m kw., biurowe zasoby Krakowa osiągnęły poziom 1 032 700 m kw.. Autorzy raportu podkreślają również znaczący wzrost wolumenu powierzchni w budowie, który w porównaniu z pierwszymi 6 miesiącami 2016 roku jest wyższy o 47 proc.

Kolejny milion w budowie

W ciągu najbliższych 24 miesięcy, osiem kluczowych regionalnych rynków biurowych może powiększyć się o ponad 1,2 mln m kw. nowoczesnej powierzchni. Na koniec czerwca w budowie znajdowało się nieco ponad 1 mln m kw. biur, a projekty posiadające już pozwolenie na budowę - których realizacji należy spodziewać się w pierwszej kolejności - to kolejne 200 tys. m kw.

Jeśli spojrzymy na biura w regionach pod kątem nowo budowanych i planowanych projektów to widzimy, że w ciągu najbliższych lat w czołówce nie zajdą znaczące zmiany. W gronie liderów pozostanie Kraków, Wrocław i Trójmiasto

Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland

Na koniec czerwca aż 65 proc. realizowanych biurowców to projekty z trzech w/w głównych rynków.

Pustostany w dół, ale nie wszędzie

Wzrost zainteresowania najemców biurami w miastach regionalnych konsekwentnie przekłada się na spadek średniej stopy pustostanów, która w ostatnich 6 miesiącach obniżyła się o 0,8 p.p. i wyniosła 10,5 proc.

Kraków jest jedynym z analizowanych miast, w którym poziom niewynajętych biur wzrósł drastycznie, bo o 4 p.p., osiągając 10.2% . Jest to jednak naturalny efekt dostarczenia na rynek znaczącej ilości nowych projektów. Co więcej, pomimo rosnących zasobów, biura w stolicy Małopolski nie czekają długo na najemców. To efekt m.in. utrzymującego się zainteresowania tym rynkiem graczy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, zainteresowanych rozwijaniem istniejących już inwestycji albo lokowaniem nowych projektów

Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa CEE, BNP Paribas Real Estate Poland

Z raportu wynika, że na koniec czerwca br. najmniej niewynajętej powierzchni biurowej znajdowało się w Łodzi - zaledwie 5,8 proc. - oraz w Trójmieście 6,9 proc., gdzie odnotowano spadek stopy pustostanów aż o 5 p.p. Z drugiej strony, najwięcej pustych biur pozostawało w Szczecinie 14,3 proc. i Poznaniu 13,7 proc. Warto jednak podkreślić, że w obu tych miastach – pomimo relatywnie wysokiej stopy pustostanów – również zarejestrowano zmniejszenie udziału wolnych powierzchni.

Warunki najmu bez zmian

W większości analizowanych miast regionalnych stawki czynszu od stycznia do czerwca nie zmieniły się, co jest efektem równowagi pomiędzy wzrostem podaży i rosnącym popytem najemców.

Nieznaczną korektę czynszów zaobserwowaliśmy jedynie na mniejszych rynkach – w Szczecinie i Lublinie – i w projektach, które od pewnego czasu mają problem z przyciągnięciem nowych najemców

Tomasz Skrzypek, Starszy Konsultant, Dział Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland

Najdroższe biura konsekwentnie znajdują się w Krakowie i Wrocławiu, z kolei najtańsze można znaleźć w Lublinie i niektórych projektach w Łodzi. Firmy, poszukujące atrakcyjniejszych warunków najmu, powinny rozważyć ofertę obiektów w budowie, gdzie istnieje zazwyczaj szersze pole do negocjacji. Przeciętnie poziom wynajęcia powierzchni w budowie wynosi 33,6 proc.

_______________________________

Kraków

 • W I połowie 2017 roku zasoby powierzchni biurowej przekroczyły milion m. kw.
 • Największe obiekty oddane do użytku w I półroczu 2017r. to Astris (12 100 m kw.), DOT Office D (11 500 m kw.) oraz Zabłocie Business Park A (10 400 m kw.).
 • Ukończenie nowych projektów spowodowało znaczny wzrost stopy pustostanów z 6,2% na koniec 2016 r. do 10,2 % w połowie 2017 r.
 • Kraków stanowi największy po Warszawie ośrodek akademicki w Polsce. Na koniec 2016 roku w mieście uczyło się ponad 154 tys. studentów, a każdego roku krakowskie uczelnie kończy 40 tys. absolwentów.
 • Według najnowszego rankingu Tholons Services Globalization City Index 2017 Kraków jest drugim w Europie i ósmym na świecie najlepszym miastem na lokalizację usług typu BPO i SSC.

Wrocław

 • Stolica Dolnego Śląska plasuje się na drugiej pozycji wśród miast regionalnych pod względem podaży powierzchni biurowej w budowie tylko nieznacznie ustępując Krakowowi
 • Do największych budowanych projektów należą: kolejna faza kompleksu Business Garden Wrocław o łącznej powierzchni 66 800 m kw., Sagittarius (25 000 m kw.) oraz Nowy Targ (22 000 m kw.).
 • Z kolei największe obiekty oddane do użytku w I półroczu 2017r. to Bielany Business Point (12 000 m kw.) i Komandorska 12 (3 900 m kw.).
 • Udział wolnych powierzchni nie uległ większym zmianom i w dalszym ciągu oscyluje wokół 12%.
 • W rankingu Tholons Services Globalization City Index 2017 Wrocław zajął 78 miejsce i tym samym znalazł się wśród 100 najlepszych miast na świecie na lokalizację usług typu BPO i SSC.

Trójmiasto

 • Największy rynek biurowy północnej Polski dzieli się na 2 główne obszary: Gdańsk i Gdynię, gromadzące odpowiednio 69% i 28% powierzchni biurowej Trójmiasta. Pozostałe 3% przypada na Sopot
 • W I połowie 2017 r. na terenie Trójmiasta oddano do użytku jeden biurowiec - Yoko (5 000 m kw.). Mały przyrost nowej podaży pozwolił na znaczącą absorbcję dotychczasowo wolnej powierzchni i spowodował największy spadek stopy pustostanów w miastach regionalnych, z 11,9% na koniec 2016 roku do 6,9% na początku lipca 2017 r.
 • W budowie pozostaje 153 100 m kw. powierzchni biurowej, a największymi realizowanymi obiektami są: Olivia Star (43 700 m kw.), budynek Argon kompleksu Alchemia (36 000 m kw.) oraz Olivia Seven (30 000 m kw.).
 • Trójmiasto cieszy się dużym zainteresowaniem najemców ze względu na największe zaplecze akademickie w tej części Polski oraz wysoką jakość życia.

Katowice

 • Katowice stanowią czwarty największy rynek biurowy wśród miast regionalnych wyprzedzając nieznacznie Poznań i Łódź
 • Stolica drugiego największego obszaru miejskiego w Polsce przyciąga sukcesywnie kolejnych najemców, co przyczyniło się do spadku pustostanów w ciągu pierwszego półrocza z 16,8% do 12,1%.
 • W pierwszej połowie 2017 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej Katowic powiększyły się o ponad 6 000 m kw. za sprawą oddanego w kwietniu budynku BREMA.
 • Władze Katowic aktywnie starają się kreować wizerunek miasta jako dogodnej lokalizacji dla biznesu, czego przykładem może być powstanie jednego z najnowocześniejszych centrów konferencyjnych w Polsce oraz aktywna pomoc w planowaniu rozwiązań transportowych dla nowopowstających inwestycji.

Poznań

 • Poznański rynek biurowy powiększył się w I połowie 2017 r. o 12 500 m kw. za sprawą ukończenia biurowca Bałtyk.
 • W budowie znajdują się obiekty o łącznej powierzchni 30 600 m kw., z czego największymi projektami są: Pixel IV (9 000 m kw.) oraz Pixel V (8 500 m kw.).
 • Poznań cechuje jeden z najwyższych w kraju współczynnik niewynajętej powierzchni, który jednak ulega sukcesywnemu obniżeniu. Na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. stopa pustostanów spadła o 1,3 p.p. i kształtuje się obecnie na poziomie 13,7%. Wysoki współczynnik niewynajętych powierzchni pozwala na umocnienie pozycji negocjacyjnej najemców w trakcie wyboru powierzchni.
 • Charakterystyczna dla większości województwa wielkopolskiego jest bardzo niska stopa bezrobocia, wynosząca jedynie 1,8% w samym Poznaniu. Przekłada się to z jednej strony na poprawę jakości życia i zamożności społeczeństwa, z drugiej natomiast powoduje coraz większe trudności ze znalezieniem pracowników.

Łódź

 • Realizacja Nowego Centrum Łodzi (NCŁ), czyli kompleksowego projektu urbanistycznego mającego na celu stworzenie m. in. dogodnej przestrzeni dla biznesu w centrum miasta, stała się siłą napędową rozwoju sektora biurowego w mieście
 • Aktualnie w Łodzi budowane są obiekty o łącznej powierzchni 148 300 m kw. Dostarczenie ich powiększy całkowite zasoby miasta o 36%.
 • Największymi projektami w trakcie realizacji są: Brama Miasta A i B (42 300 m kw.), Nowa Fabryczna (21 500 m kw.) oraz, Piotrkowska 155 (21 000 m kw.). Warto zaznaczyć że dwie pierwsze inwestycje realizowane są w obszarze Nowego Centrum Łodzi.
 • Na koniec czerwca stopa pustostanów w mieście wyniosła 5,8% co jest najniższą wartością ze wszystkich miast regionalnych. Pokazuje to wysokie zainteresowanie najemców przyciąganych przez atrakcyjne stawki czynszów, szeroki dostęp do pracowników oraz jakość nowoczesnych budynków biurowych.

Szczecin

 • Szczecin na tle pozostałych miast regionalnych to wciąż niewielki rynek biurowy, jednak z dużymi możliwościami rozwoju.
 • Położenie miasta powoduje, że staje się on atrakcyjną lokalizacją dla firm skandynawskich i niemieckich poszukujących optymalizacji kosztów.
 • W pierwszej połowie 2017 roku zaobserwowano spadek stopy pustostanów z 16,8% do 14,3%. Jednak wciąż jest to najwyższa wartość w zestawieniu miast regionalnych.
 • Aktualnie w trakcie realizacji znajduje się 42 800 m kw. powierzchni biurowej skupionej w większości w projektach Posejdon (20 000 m kw.) oraz Szczecin Odra Park (10 900 m kw.). Niemal 50% budowanej powierzchni znalazło już swojego najemcę.

Lublin

 • Lublin jest największym rynkiem biurowym wschodniej Polski. Cieszy się on zainteresowaniem najemców poszukujących niższych kosztów oraz szerszego dostępu do pracowników.
 • Zasoby biurowe tego wciąż niewielkiego klastra będą powiększały się w szybkim tempie za sprawą budowanych projektów o łącznej powierzchni 55 500 m kw. Oddanie wszystkich inwestycji powiększy podaż o 35%.
 • Udział wolnych powierzchni biurowych zmniejszył się w pierwszej połowie 2017 roku o 2,5 p.p. i wynosi obecnie 12,4%.
 • Na koniec czerwca odnotowano niewielką obniżkę kosztów najmu w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Trend ten dotyczy głównie obiektów z utrzymującym się wysokim udziałem powierzchni niewynajętych.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

AAG Office Regional 2017 H1 pl

pdf | 855 KB

Pobierz
Fibakiewicz Małgorzata

grafika | 4,16 MB

Pobierz
Staniszewska Anna

grafika | 4,41 MB

Pobierz
Tomasz Skrzypek

grafika | 2,91 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Kraków’s first million – regional office markets at the end of H1 2017

temu

In the first half of this year, the capital city of Lesser Poland became the second city in Poland, following Warsaw, where office stock exceeded 1 million sqm. Completion and delivery to the market at the end of June of office schemes with the total area of 61 700 sqm means that office stock in Kraków reached a volume of 1 032 700 sqm. Furthermore, authors of the report highlight the considerable increase in the volume of space under construction, which as compared to the first 6 months of 2016 is higher by 47%.
BNP Paribas Real Estate rozwija się na południu Polski

temu

W kwietniu do zespołu BNP Paribas Real Estate Poland dołączył Tomasz Skrzypek, od 11 lat zajmujący się rynkiem nieruchomości komercyjnych. 
BNP Paribas Real Estate expands in the south of Poland

temu

Tomasz Skrzypek, active on the commercial property market for 11 years, has joined the BNP Paribas Real Estate Poland team in April.
Diamante Plaza with a new arrangement of the reception

temu

Within the last few weeks the reception of Diamante Plaza has gained new and comfortable furniture. The changes in the arrangement of the reception have been prepared with the help of one of the tenants of the building - Bo Concept who delivered the furniture designed by Karim Rashid.

Madalin Moraru dołączył do BNP Paribas Real Estate w Rumunii.

Madalin Moraru dołączył do zespołu BNP Paribas Real Estate Romania w lipcu br. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w sektorze wycen. Zajmować będzie stanowisko Starszego Rzeczoznawcy Majątkowego i będzie odpowiedzialny za rozwój Działu Wycen w Rumunii.