Pierwszy kwartał zaostrzył apetyt na kolejny rekordowy rok na rynku transakcyjnym.

Raport AAG Investment Q1 2018

Pierwszy kwartał zaostrzył apetyt na kolejny rekordowy rok na rynku transakcyjnym.

Trzy pierwsze miesiące roku stały pod znakiem rekordowo wysokiego wolumenu transakcji opiewającego na ponad 2,1 mld euro. Tak dobry rezultat I kwartału wskazuje na niesłabnące zainteresowanie inwestorów nieruchomościami komercyjnymi w Polsce i jest dobrą prognozą na cały 2018 rok, z potencjałem na pobicie ubiegłorocznego rekordu.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy – od początku kwietnia 2017 do końca marca 2018 – na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce inwestorzy zrealizowali transakcje na łączną kwotę prawie 7 mld euro. Ponad połowę tej kwoty przyniosły transakcje portfelowe. W I kw. br. zdecydowanie dominował sektor nieruchomości handlowych, w którym sfinalizowane zostały umowy kupna – sprzedaży na łączną sumę  1,78 mld euro. Warto podkreślić, że tegoroczny kwartalny wynik wypracowany na transakcjach handlowych stanowi aż 93 proc. całkowitego wolumenu zrealizowanego w tym segmencie przez cały ubiegły rok. Niedługo po wystrzałach noworocznych szampanów, zakończył się proces zakupu od Apollo Rida / Axa / Ares portfela 28 nieruchomości handlowych zlokalizowanych w całej Polsce (centra handlowe M1, Power Centre, wolnostojące obiekty Auchan, Bi1 oraz Praktiker) przez grupę Chariot Top, stworzoną przez konsorcjum Redefine, PIMCO i Oaktree. Transakcja na nienotowaną dotychczas w Polsce kwotę około 1 mld euro zapisała się na kartach historii krajowego rynku inwestycyjnego. Niedługo po tym sfinalizowano pierwszą transzę odsprzedaży do grupy EPP części portfela, obejmującą cztery centra M1. Innym, znaczącym kamieniem milowym pierwszego kwartału była zmiana właściciela Galerii Katowickiej. Jeden z najpopularniejszych kompleksów handlowych na Górnym Śląsku za około 300 mln Euro trafił w ręce malezyjskiego funduszy Employees Provident Fund.

Dane pokazują, że inwestorzy w dalszym ciągu bardzo dobrze oceniają sektor nieruchomości komercyjnych, a licznik transakcji nieustannie się kręci. Rynek korzysta ze sprzyjającej koniunktury, a mocnym filarem jest postrzeganie Polski jako regionalnego lidera ze stabilną sytuacją gospodarczą. Warto zwrócić uwagę na rosnące znaczenie atrakcyjnych nisz, szczególnie, że z jednej strony na rynku obecna jest spora ilość kapitału, a z drugiej liczba tradycyjnych nieruchomości gwarantujących przewidywalnych, atrakcyjnych zwrotów jest ograniczona

Mateusz Skubiszewski, Dyrektor, Rynki Kapitałowe CEE, BNP Paribas Real Estate Poland

Nie słabnie zainteresowanie logistyką

Dobra passa w sektorze magazynowo - logistycznym trwa. Po zeszłorocznym zakupie europejskiego portfela Logicor, w pierwszych trzech miesiącach br. na rynku odnotowano kolejną, znaczącą transakcję portfelową. Nabywcą zlokalizowanych w kilku krajach Starego Kontynentu nieruchomości Prologis został Ares Management. Autorzy analizy z BNP Paribas Real Estate Poland podkreślają, że wynik wypracowany przez sektor w pierwszym kwartale wyniósł 135 mln euro, co oznacza, że był niewiele niższy niż przewyższający go zazwyczaj wynik osiągany przez rynek transakcji biurowych.

Rynek magazynowy rośnie i to nie tylko w kluczowych obszarach. Bardzo dobre wyniki sektora w Polsce są sukcesywnie stymulowane przez dobrą koniunkturę krajowej gospodarki, szybki wzrost e-commerce i procesy związane z poszerzającą się globalizacją branży wytwórczej
i handlowej. Nie bez znaczenia jest także rozwój infrastruktury drogowej i komunikacyjnej jak np.  ukończenie drogi szlaku jedwabnego i terminalu głębokowodnego w Gdańsku obsługującego ogromne azjatyckie statki towarowe. To wszystko sprawia, że projekty magazynowe i logistyczne przykuwają uwagę. W najbliższych kwartałach spodziewamy się utrzymania wysokiego popytu na obiekty generujące stałe, przewidywalne zwroty

John Palmer, Dyrektor, Sektor Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych oraz Wycen CEE, BNP Paribas Real Estate Poland

Biura – zarówno Warszawa jak i regiony

W pierwszym kwartale roku inwestorzy wydali w sektorze biurowym około 142 mln euro, z czego połowa przypadła na rynki regionalne. W marcu firma Globalworth Poland stała się właścicielem warszawskiego biurowca Warta Tower. Poprzedniemu właścicielowi, Kulczyk Real Estate Holding za charakterystyczny kompleks ze szklaną fasadą, Globalworth Poland zapłacił około 55 mln euro. Za zbliżoną kwotę – około 54 mln euro – właściciela zmienił również wrocławski biurowiec Pegaz, który trafił w ręce niemieckiego funduszu Warburg – HIH. W okresie od stycznia do końca marca zainteresowanie inwestorów wzbudziły także mniejsze obiekty, stając się obiektami transakcji.

Potencjał sektora jest nadal duży. W ciągu ostatnich 24 miesięcy dostarczono wiele wysokiej jakości obiektów biurowych, a na rynku pojawia się coraz więcej projektów, w których funkcje biurowe przenikają się z funkcjami handlowymi, hotelowymi, i mieszkaniowymi. Poparciem dla tej tezy jest rosnący popyt przede wszystkim na obiekty biurowe (a także hotelowe) ze strony kapitału azjatyckiego oraz z Bliskiego Wschodu jak również uzupełnienie dla aktywnego kapitału europejskiego i z USA.

dr Piotr Goździewicz, Dyrektor, Dział Rynków Kapitałowych, BNP Paribas Real Estate Poland

Analitycy BNP Paribas Real Estate Poland podkreślają, że niesłabnące zainteresowanie inwestorów w znacznym stopniu przełożyło się na rynki regionalne, czego efektem
w krótkookresowej perspektywie będą finalizacje kolejnych transakcji.

Poszukiwane obiekty o różnej typologii

W minionym kwartale inwestorzy wykazali zainteresowanie projektami reprezentującymi wszystkie sektory rynku nieruchomości komercyjnych. Na radarze znalazły się zarówno najnowsze i najnowocześniejsze obiekty z wiodącą pozycją rynkową, jak i te starsze
o doskonałych lokalizacjach, ze sporym potencjałem do repozycjonowania, aktywnego zarządzania i budowania nowej wartości. Takim portfelem są trzy starszej generacji centra handlowe (Czyżyny w Krakowie, Bielawy w Toruniu i Guliwer w Łodzi), zakupione od Aerium przez Newbridge za około 110 mln euro. W sektorze biurowym duży potencjał na adaptację budynku do zupełnie nowych funkcji zaoferuje nowemu właścicielowi wrocławska kamienica leżąca na placu Solnym, będąca dotychczas siedzibą jednego z banków.

Pochodzenie kapitału

Za sprawą transakcji handlowych zrealizowanych przez Top Chariot Group i EPP na rynek napłynęła znacząca ilość kapitału z RPA. Z kolei w sektorze hotelowym odnotować można wzrost zaangażowania niemieckich inwestorów. Jeden z nich, Union Investment, stał się właścicielem dwóch polskich hoteli należących do sieci Holiday Inn.

Polski rynek staje się coraz bardziej atrakcyjny dla graczy z Dalekiego Wschodu, czego dowodem jest zakup przez malezyjski fundusz emerytalny jednego z najważniejszych kompleksów handlowo-rozrywkowych na Górnym Śląsku. Warto również podkreślić obserwowany od kilkunastu miesięcy dość istotny udział w wolumenie inwestycyjnym wypracowywany przez inwestorów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, dla których lokowanie kapitału nad Wisłą jest elementem strategii dywersyfikacji portfela.

Mateusz Skubiszewski, Dyrektor, Rynki Kapitałowe CEE, BNP Paribas Real Estate Poland

Załączniki

Pobierz wszystkie

AAG Invest 2018 Q1 en

pdf | 1,07 MB

Pobierz
Skubiszewski Mateusz

grafika | 4,7 MB

Pobierz
Goździewicz Piotr

grafika | 4,21 MB

Pobierz
Patrycja Dzikowska

grafika | 6,68 MB

Pobierz
John Palmer

grafika | 5,05 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Sektor handlowy redukuje bieg

temu

Z jednej strony mniejsza podaż i wolniejsze tempo wzrostu w porównaniu ze średnią z ostatniej dekady, a z drugiej utrzymująca się wiodąca pozycja najlepszych centrów handlowych i przewidywane otwarcia nowych sklepów w dotychczasowych lokalizacjach sieci Praktiker – to jedne z kluczowych wniosków płynących z najnowszej analizy sektora handlowego przygotowanej przez ekspertów BNP Paribas Real Estate Poland. Autorzy raportu szacują, że w 2018 roku na rynku pojawi się ponad 500 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni handlowej, a największe otwarcia będą domeną dużych miast.
Przed rynkiem rok pełen wyzwań

temu

W minionym roku krajowy rynek powierzchni handlowych powiększył się o prawie 450 tys. m kw., co w porównaniu ze średnią z ostatniej dekady – wynoszącą nieco ponad 660 tys. m kw. rocznie – wskazuje na znaczące spowolnienie przyrostu podaży. Autorzy raportu "At a Glance, Modern Retail Market in Poland. Q4 2017" z jednej strony zwracają uwagę na zmniejszającą się chłonność rynku, a z drugiej na rosnącą dynamikę zmian w nowoczesnym handlu.
Biurowa Warszawa w budowie

temu

Stołeczny rynek biurowy powiększył się w pierwszym kwartale 2017 roku o ponad 83 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej osiągając tym samym pułap 5,26 mln m kw. Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland szacują, że do 2020 roku w Warszawie powstanie kolejnych 890 tys. m kw biurowców, które obecnie znajdują się na różnych etapach zaawansowania prac. Rekordowa podaż i dojrzałość rynku powodują, że najemcy bardzo świadomie będą podejmować decyzje o wyborze nowych lokalizacji biurowych.
Rynek inwestycyjny nadal w dobrej kondycji

temu

Według najnowszego raportu At a Glance – Rynek inwestycyjny w Polsce (IV kwartał 2016) opracowanego przez BNP Paribas Real Estate Poland, międzynarodową firmę doradczą w sektorze nieruchomości, ostatni kwartał 2016 roku - podobnie jak porównywalny okres roku 2015 - zamknął się na rynku polskim sumą transakcji o łącznej wartości niespełna 2 miliardów Euro. Autorzy raportu zaznaczają, że pomimo nieprzewidywalności w sferze prawno-podatkowej i pojawiającym się sygnałom o możliwości spowolnienia ekonomicznego, Polska wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów. O dobrej kondycji rynku inwestycyjnego nieruchomości komercyjnych świadczą m.in. atrakcyjne stopy kapitalizacji i łączny wolumen obrotów za rok 2016, który osiągając 4,6 miliarda Euro okazał się drugim najlepszym w historii krajowego rynku.  
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.