Mocne półrocze biur w stolicy

Mocne półrocze biur w stolicy

W pierwszym półroczu w stolicy oddano do użytku rekordową ilość nowoczesnej powierzchni biurowej – 171 tys. m kw. Tym samym, łączne zasoby biurowe Warszawy przekroczyły poziom 5,2 mln m kw. Analitycy BNP Paribas Real Estate Poland w raporcie At a Glance. Rynek nieruchomości biurowych w Warszawie, II kw. 2017 podkreślają, że w dalszym ciągu na średnie stawki czynszów znaczący wpływ wywierają projekty w budowie i silna konkurencja pomiędzy wynajmującymi, co dotyczy szczególnie właścicieli starszych budynków.

Biurowa Warszawa nadal w budowie 
Po pierwszych dwóch kwartałach łączna powierzchnia nowobudowanych biurowców w stolicy została oszacowana na poziomie 950 tys. m kw. Biurowe prosperity to efekt dobrej i stabilnej kondycji rynku. Autorzy analizy z BNP Paribas Real Estate Poland podkreślają ugruntowaną i coraz silniejszą pozycję Woli, która dynamiczny rozwój zawdzięcza m.in. dostępowi do rozbudowywanej II linii metra i bliskości centrum.

Bardzo wysoka podaż nie oznacza, że biurowce w Warszawie straszą, czy będą straszyć pustkami. Obserwujemy trend, w którym najemcy jeszcze aktywniej poszukują możliwości relokowania swoich biur do nowych projektów, a  zwiększająca się rywalizacja o najemców skutkuje kreowaniem coraz ciekawszych udogodnień i bonusów które oferowane są przyszłym najemcom

Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate Poland.

Różnice w poziomach stawek i pustostanów 
Od kilku kwartałów średni odsetek niewynajętych biur w Warszawie utrzymuje się na stabilnym poziomie 14-15 proc. Kluczowy wpływ – poza stawką – na poziom najmu w danym biurowcu wywierają jego lokalizacja i wiek, a co za tym idzie, również stan techniczny. Najwyższy wskaźnik pustostanów – na poziomi 18-20 proc. – w pierwszym półroczu odnotowano w budynkach, które pojawiły się na rynku ponad 10 lat temu i zlokalizowane są na Mokotowie, w okolicach ulicy Wołoskiej. Na drugim biegunie znajdują się biurowce mające 5 lat i mniej, w których to odsetek niewynajętej powierzchni oscyluje wokół poziomu 8-10 proc.
Analitycy BNP Paribas Real Estate Poland wskazują również na utrzymujące się różnice w poziomach stawek czynszów. W najnowszych, najlepiej zlokalizowanych biurowcach miesięczna opłata za najem sięga 20-22 EUR. Starsze, mniej popularne budynki w drugorzędnych lokalizacjach swoje biura oferują w znacznie niższych cenach.
Warszawa magnesem dla SSC 
Stolica, z szerokim zapleczem uniwersyteckim, dostępną i dobrze wykwalifikowaną siłą roboczą oraz szeroką ofertą biurową, jest atrakcyjną alternatywą dla firm działających w sektorach wyspecjalizowanych usług wsparcia dla biznesu (SSC/BPO/ITC). Potwierdzeniem tego są decyzje o ulokowaniu lub dalszym rozwoju swoich warszawskich centrów przez m.in. Credit Suisse, KMD, DLA Piper czy Goldman Sachs. Warto podkreślić, że Warszawa została doceniona przez autorów raportu Tholons Services Globalization City Index 2017, którzy uplasowali ją na 4 pozycji w Europie i 23 na świecie pod kątem atrakcyjności dla firm z sektora usług wsparcia dla biznesu.
Elastyczne biura w grze 
Podejście do kwestii powierzchni biurowej jest coraz bardziej elastyczne. Kilka większych biurowców w Warszawie jest doskonałym przykładem na to, że optymalizacja przestrzeni biurowej, wpływa na zwiększenie jej efektywności. To z kolei jest korzystne dla najemców, którzy wynajmują biura z niskim wskaźnikiem powierzchni wspólnych, a eksploatacja powierzchni jest stosunkowo niedroga. Należy przy tym zaznaczyć, że w związku z rozwojem firm, pomimo wzrostu wydajności powierzchni, przeprowadzanych przez właścicieli, najemcy dobierają kolejne metry kwadratowe. Optymalizacja nie wiąże się więc ze wzrostem pustostanów. 
Załączniki

Pobierz wszystkie

AAG OFFICE WARSAW 2017 Q2_en.pdf

pdf | 484 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Inwestorzy nadal chętnie wybierają nieruchomości nad Wisłą

3,3 mld euro – tyle wyniosła łączna wartość transakcji zawartych w I poł. 2018 r. na krajowym rynku nieruchomości komercyjnych. Eksperci BNP Paribas Real Estate podkreślają, że pomimo tego, że około 63 proc. wyniku zostało wypracowane w pierwszych trzech miesiącach roku, to jednak aktywność inwestorów w całym raportowanym okresie można uznać za wysoką. Liderem, z prawie 60-proc. udziałem w łącznym wolumenie transakcji, został sektor handlowy. Zdaniem autorów raportu, obserwowany na rynku znaczący wzrost dynamiki r/r pozwala przewidywać, że na koniec 2018 roku wartość inwestycji może osiągnąć nawet 6 mld euro.
Sektor handlowy w pogoni za najwyższą formą

W krajowym sektorze handlowym skończyła się era bicia rekordów. Rynek kształtowany jest m.in. przez ograniczoną podaż, wzrost konkurencji, wzrost znaczenia e-handlu i skutki niedzielnego zakazu handlu. Jak wyliczają eksperci BNP Paribas Real Estate Poland, w I połowie 2018 r. deweloperzy działający nad Wisłą dostarczyli około 191 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, z czego 110 tys. mkw. pojawiło się na rynku od kwietnia do końca czerwca. Zgodnie z przewidywaniami, do końca roku można spodziewać się dodatkowych 300 tys. mkw. nowej podaży.
Trwa świetna passa na rynku magazynowym

Rynek magazynowo - logistyczny w Polsce przeżywa prawdziwy rozkwit. Dane z pierwszego półrocza 2018 r. pokazują, że po udanym ubiegłym roku, w którym całkowita wielkość nowoczesnej powierzchni magazynowej powiększyła się o 21%, rynek nie zwalnia tempa.
Rynek biurowy w miastach regionalnych

Posumowanie I połowy 2018 r.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.