Mocne półrocze biur w stolicy

Mocne półrocze biur w stolicy

Opublikowany

W pierwszym półroczu w stolicy oddano do użytku rekordową ilość nowoczesnej powierzchni biurowej – 171 tys. m kw. Tym samym, łączne zasoby biurowe Warszawy przekroczyły poziom 5,2 mln m kw. Analitycy BNP Paribas Real Estate Poland w raporcie At a Glance. Rynek nieruchomości biurowych w Warszawie, II kw. 2017 podkreślają, że w dalszym ciągu na średnie stawki czynszów znaczący wpływ wywierają projekty w budowie i silna konkurencja pomiędzy wynajmującymi, co dotyczy szczególnie właścicieli starszych budynków.

Biurowa Warszawa nadal w budowie 
Po pierwszych dwóch kwartałach łączna powierzchnia nowobudowanych biurowców w stolicy została oszacowana na poziomie 950 tys. m kw. Biurowe prosperity to efekt dobrej i stabilnej kondycji rynku. Autorzy analizy z BNP Paribas Real Estate Poland podkreślają ugruntowaną i coraz silniejszą pozycję Woli, która dynamiczny rozwój zawdzięcza m.in. dostępowi do rozbudowywanej II linii metra i bliskości centrum.

Bardzo wysoka podaż nie oznacza, że biurowce w Warszawie straszą, czy będą straszyć pustkami. Obserwujemy trend, w którym najemcy jeszcze aktywniej poszukują możliwości relokowania swoich biur do nowych projektów, a  zwiększająca się rywalizacja o najemców skutkuje kreowaniem coraz ciekawszych udogodnień i bonusów które oferowane są przyszłym najemcom

Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate Poland.

Różnice w poziomach stawek i pustostanów 
Od kilku kwartałów średni odsetek niewynajętych biur w Warszawie utrzymuje się na stabilnym poziomie 14-15 proc. Kluczowy wpływ – poza stawką – na poziom najmu w danym biurowcu wywierają jego lokalizacja i wiek, a co za tym idzie, również stan techniczny. Najwyższy wskaźnik pustostanów – na poziomi 18-20 proc. – w pierwszym półroczu odnotowano w budynkach, które pojawiły się na rynku ponad 10 lat temu i zlokalizowane są na Mokotowie, w okolicach ulicy Wołoskiej. Na drugim biegunie znajdują się biurowce mające 5 lat i mniej, w których to odsetek niewynajętej powierzchni oscyluje wokół poziomu 8-10 proc.
Analitycy BNP Paribas Real Estate Poland wskazują również na utrzymujące się różnice w poziomach stawek czynszów. W najnowszych, najlepiej zlokalizowanych biurowcach miesięczna opłata za najem sięga 20-22 EUR. Starsze, mniej popularne budynki w drugorzędnych lokalizacjach swoje biura oferują w znacznie niższych cenach.
Warszawa magnesem dla SSC 
Stolica, z szerokim zapleczem uniwersyteckim, dostępną i dobrze wykwalifikowaną siłą roboczą oraz szeroką ofertą biurową, jest atrakcyjną alternatywą dla firm działających w sektorach wyspecjalizowanych usług wsparcia dla biznesu (SSC/BPO/ITC). Potwierdzeniem tego są decyzje o ulokowaniu lub dalszym rozwoju swoich warszawskich centrów przez m.in. Credit Suisse, KMD, DLA Piper czy Goldman Sachs. Warto podkreślić, że Warszawa została doceniona przez autorów raportu Tholons Services Globalization City Index 2017, którzy uplasowali ją na 4 pozycji w Europie i 23 na świecie pod kątem atrakcyjności dla firm z sektora usług wsparcia dla biznesu.
Elastyczne biura w grze 
Podejście do kwestii powierzchni biurowej jest coraz bardziej elastyczne. Kilka większych biurowców w Warszawie jest doskonałym przykładem na to, że optymalizacja przestrzeni biurowej, wpływa na zwiększenie jej efektywności. To z kolei jest korzystne dla najemców, którzy wynajmują biura z niskim wskaźnikiem powierzchni wspólnych, a eksploatacja powierzchni jest stosunkowo niedroga. Należy przy tym zaznaczyć, że w związku z rozwojem firm, pomimo wzrostu wydajności powierzchni, przeprowadzanych przez właścicieli, najemcy dobierają kolejne metry kwadratowe. Optymalizacja nie wiąże się więc ze wzrostem pustostanów. 

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

AAG OFFICE WARSAW 2017 Q2_en.pdf

pdf | 484 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Szczecin podbija rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w III kwartale br.

temu

Po trzech kwartałach 2017 roku rynek powierzchni magazynowych jest niezmiennie najszybciej i najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem nieruchomości komercyjnych w Polsce. Według najnowszego raportu At a Glance. Rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce Q3 2017 opracowanego przez ekspertów z BNP Paribas Real Estate Poland, całkowity wolumen rynku nowoczesnych powierzchni magazynowych od początku roku urósł o 13,6%. III kwartał należał do Szczecina, gdzie oddano do użytku największy projekt magazynowy w kraju – Panattoni BTS Amazon Szczecin o wielkości przekraczającej 161 000 m kw.
Mocny III kwartał na rynku powierzchni handlowych

temu

W trzecim kwartale bieżącego roku rynek nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce powiększył się o blisko 140 tys. mkw. To znaczący wzrost w porównaniu z pierwszym półroczem, w którym do użytku w ramach 5 projektów oddano zaledwie 26 tys. mkw. Istotnym wydarzeniem było uruchomienie pierwszego sklepu IKEA w Lublinie, adresowanego do mieszkańców wschodnich regionów. Autorzy raportu wskazują również na dynamiczną końcówkę roku, która przyniesie ponad 200 tys. mkw. w nowych obiektach.
Biurowa Wola pnie się w górę

temu

W trzecim kwartale br. stołeczne zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wzbogaciły się o ponad 76 tys. mkw., tym samym przekraczając pułap 5,3 mln mkw. Do końca roku na największym biurowym rynku w kraju może pojawić się kolejne 80 tys. mkw. biur, windując rynek na poziom 5,4 mln mkw. Autorzy raportu z BNP Paribas Real Estate Poland, wśród kluczowych z punktu widzenia rozwoju rynku trendów wymieniają konsekwentne wzmacnianie pozycji biurowej Woli i rosnącą popularność projektów coworkingowych zlokalizowanych w najlepszych projektach.
Przewidywana mocna końcówka roku na rynku inwestycyjnym

temu

Łączna wartość transakcji na krajowym rynku inwestycyjnym na koniec 2017 roku, biorąc pod uwagę akwizycje sfinalizowane w pierwszych 9 miesiącach i szacunkową wartość transakcji w toku, może być wyższa o około 15 proc. od rekordowego 4,5 mld euro  z ubiegłego roku. Wynik 2,3 mld euro osiągnięty w przeciągu trzech pierwszych kwartałów 2017 był co prawda niższy niż wartość transakcji zamkniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego, jednak jak podkreślają autorzy raportu, wpływ na to mają m.in. nowe regulacje dotyczące klasyfikacji podatkowej umów, wydłużające proces decyzyjny i czas konieczny na przygotowanie i sfinalizowanie transakcji.

BNP Paribas Real Estate Poland receives a mandate for management of Wronia 31

The new office and retail scheme located at Wronia 31 in Warsaw has as of 1 July joined the portfolio of properties managed by BNP Paribas Real Estate Poland. The property with the total leasable area of approx. 16 000 sqm is located in Wola’s heart in the direct vicinity of Plac Europejski. Ghelamco is the investor and developer responsible for the scheme.