Mocne półrocze biur w stolicy

Mocne półrocze biur w stolicy

Opublikowany

W pierwszym półroczu w stolicy oddano do użytku rekordową ilość nowoczesnej powierzchni biurowej – 171 tys. m kw. Tym samym, łączne zasoby biurowe Warszawy przekroczyły poziom 5,2 mln m kw. Analitycy BNP Paribas Real Estate Poland w raporcie At a Glance. Rynek nieruchomości biurowych w Warszawie, II kw. 2017 podkreślają, że w dalszym ciągu na średnie stawki czynszów znaczący wpływ wywierają projekty w budowie i silna konkurencja pomiędzy wynajmującymi, co dotyczy szczególnie właścicieli starszych budynków.

Biurowa Warszawa nadal w budowie 
Po pierwszych dwóch kwartałach łączna powierzchnia nowobudowanych biurowców w stolicy została oszacowana na poziomie 950 tys. m kw. Biurowe prosperity to efekt dobrej i stabilnej kondycji rynku. Autorzy analizy z BNP Paribas Real Estate Poland podkreślają ugruntowaną i coraz silniejszą pozycję Woli, która dynamiczny rozwój zawdzięcza m.in. dostępowi do rozbudowywanej II linii metra i bliskości centrum.

Bardzo wysoka podaż nie oznacza, że biurowce w Warszawie straszą, czy będą straszyć pustkami. Obserwujemy trend, w którym najemcy jeszcze aktywniej poszukują możliwości relokowania swoich biur do nowych projektów, a  zwiększająca się rywalizacja o najemców skutkuje kreowaniem coraz ciekawszych udogodnień i bonusów które oferowane są przyszłym najemcom

Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate Poland.

Różnice w poziomach stawek i pustostanów 
Od kilku kwartałów średni odsetek niewynajętych biur w Warszawie utrzymuje się na stabilnym poziomie 14-15 proc. Kluczowy wpływ – poza stawką – na poziom najmu w danym biurowcu wywierają jego lokalizacja i wiek, a co za tym idzie, również stan techniczny. Najwyższy wskaźnik pustostanów – na poziomi 18-20 proc. – w pierwszym półroczu odnotowano w budynkach, które pojawiły się na rynku ponad 10 lat temu i zlokalizowane są na Mokotowie, w okolicach ulicy Wołoskiej. Na drugim biegunie znajdują się biurowce mające 5 lat i mniej, w których to odsetek niewynajętej powierzchni oscyluje wokół poziomu 8-10 proc.
Analitycy BNP Paribas Real Estate Poland wskazują również na utrzymujące się różnice w poziomach stawek czynszów. W najnowszych, najlepiej zlokalizowanych biurowcach miesięczna opłata za najem sięga 20-22 EUR. Starsze, mniej popularne budynki w drugorzędnych lokalizacjach swoje biura oferują w znacznie niższych cenach.
Warszawa magnesem dla SSC 
Stolica, z szerokim zapleczem uniwersyteckim, dostępną i dobrze wykwalifikowaną siłą roboczą oraz szeroką ofertą biurową, jest atrakcyjną alternatywą dla firm działających w sektorach wyspecjalizowanych usług wsparcia dla biznesu (SSC/BPO/ITC). Potwierdzeniem tego są decyzje o ulokowaniu lub dalszym rozwoju swoich warszawskich centrów przez m.in. Credit Suisse, KMD, DLA Piper czy Goldman Sachs. Warto podkreślić, że Warszawa została doceniona przez autorów raportu Tholons Services Globalization City Index 2017, którzy uplasowali ją na 4 pozycji w Europie i 23 na świecie pod kątem atrakcyjności dla firm z sektora usług wsparcia dla biznesu.
Elastyczne biura w grze 
Podejście do kwestii powierzchni biurowej jest coraz bardziej elastyczne. Kilka większych biurowców w Warszawie jest doskonałym przykładem na to, że optymalizacja przestrzeni biurowej, wpływa na zwiększenie jej efektywności. To z kolei jest korzystne dla najemców, którzy wynajmują biura z niskim wskaźnikiem powierzchni wspólnych, a eksploatacja powierzchni jest stosunkowo niedroga. Należy przy tym zaznaczyć, że w związku z rozwojem firm, pomimo wzrostu wydajności powierzchni, przeprowadzanych przez właścicieli, najemcy dobierają kolejne metry kwadratowe. Optymalizacja nie wiąże się więc ze wzrostem pustostanów. 

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

AAG OFFICE WARSAW 2017 Q2_en.pdf

pdf | 484 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Imponujące wyniki w Poznaniu i Szczecinie – rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce

temu

W pierwszym półroczu 2017 roku rynek magazynowy to zdecydowanie najszybciej rosnący sektor nieruchomości komercyjnych w Polsce. Najwięcej powierzchni przemysłowych i magazynowych oddano w okolicach Poznania – 133 000 m kw. –, a projekt o największej powierzchni w budowie realizowany jest w Szczecinie – 161 000 m kw. Rekordowe liczby oddanych do użytku powierzchni nie zniechęcają deweloperów do rozpoczęcia kolejnych inwestycji.
Pierwszy milion Krakowa – regionalne rynki biurowe po pierwszym półroczu 2017

temu

Stolica Małopolski w I półroczu br. została, obok Warszawy, drugim miastem w Polsce, w którym zasoby powierzchni biurowej przekroczyły milion m kw. Wraz z oddaniem do użytku na koniec czerwca biurowców o łącznej powierzchni 61 700 m kw., biurowe zasoby Krakowa osiągnęły poziom 1 032 700 m kw.. Autorzy raportu podkreślają również znaczący wzrost wolumenu powierzchni w budowie, który w porównaniu z pierwszymi 6 miesiącami 2016 roku jest wyższy o 47 proc.
Wyniki rynku inwestycyjnego w drugim kwartale roku napawają optymizmem

temu

Apetyt inwestorów przełożył się na wysoki wolumen transakcji, który wyniósł około 1 mld Euro. Jest to jeden z trendów zaprezentowanych w raporcie „At a Glance. Rynek nieruchomości inwestycyjnych w Polsce, II kwartał 2017”.
Pracownik poszukiwany: analiza wpływu rynku pracy na rozwój sektora magazynowego

temu

Kilkunastoprocentowe wzrosty podaży nowych magazynów odnotowywane w skali roku nie mają przełożenia na współczynnik niewynajętej powierzchni, od kilku kwartałów utrzymujący się konsekwentnie na bardzo niskim poziomie, wynika z najnowszego raportu BNP Paribas Real Estate Poland. Dobra kondycja rynku to zasługa z jednej strony wysokiego popytu napędzanego konsumpcją, a z drugiej dynamicznego rozwoju sektora handlu internetowego. Przyszłość branży logistycznej i magazynowej będzie także nierozerwalnie związana z kondycją i kształtem rynku pracy.

BNP Paribas Real Estate Poland receives a mandate for management of Wronia 31

The new office and retail scheme located at Wronia 31 in Warsaw has as of 1 July joined the portfolio of properties managed by BNP Paribas Real Estate Poland. The property with the total leasable area of approx. 16 000 sqm is located in Wola’s heart in the direct vicinity of Plac Europejski. Ghelamco is the investor and developer responsible for the scheme.