Mocne półrocze biur w stolicy

Mocne półrocze biur w stolicy

Opublikowany

W pierwszym półroczu w stolicy oddano do użytku rekordową ilość nowoczesnej powierzchni biurowej – 171 tys. m kw. Tym samym, łączne zasoby biurowe Warszawy przekroczyły poziom 5,2 mln m kw. Analitycy BNP Paribas Real Estate Poland w raporcie At a Glance. Rynek nieruchomości biurowych w Warszawie, II kw. 2017 podkreślają, że w dalszym ciągu na średnie stawki czynszów znaczący wpływ wywierają projekty w budowie i silna konkurencja pomiędzy wynajmującymi, co dotyczy szczególnie właścicieli starszych budynków.

Biurowa Warszawa nadal w budowie 
Po pierwszych dwóch kwartałach łączna powierzchnia nowobudowanych biurowców w stolicy została oszacowana na poziomie 950 tys. m kw. Biurowe prosperity to efekt dobrej i stabilnej kondycji rynku. Autorzy analizy z BNP Paribas Real Estate Poland podkreślają ugruntowaną i coraz silniejszą pozycję Woli, która dynamiczny rozwój zawdzięcza m.in. dostępowi do rozbudowywanej II linii metra i bliskości centrum.

Bardzo wysoka podaż nie oznacza, że biurowce w Warszawie straszą, czy będą straszyć pustkami. Obserwujemy trend, w którym najemcy jeszcze aktywniej poszukują możliwości relokowania swoich biur do nowych projektów, a  zwiększająca się rywalizacja o najemców skutkuje kreowaniem coraz ciekawszych udogodnień i bonusów które oferowane są przyszłym najemcom

Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate Poland.

Różnice w poziomach stawek i pustostanów 
Od kilku kwartałów średni odsetek niewynajętych biur w Warszawie utrzymuje się na stabilnym poziomie 14-15 proc. Kluczowy wpływ – poza stawką – na poziom najmu w danym biurowcu wywierają jego lokalizacja i wiek, a co za tym idzie, również stan techniczny. Najwyższy wskaźnik pustostanów – na poziomi 18-20 proc. – w pierwszym półroczu odnotowano w budynkach, które pojawiły się na rynku ponad 10 lat temu i zlokalizowane są na Mokotowie, w okolicach ulicy Wołoskiej. Na drugim biegunie znajdują się biurowce mające 5 lat i mniej, w których to odsetek niewynajętej powierzchni oscyluje wokół poziomu 8-10 proc.
Analitycy BNP Paribas Real Estate Poland wskazują również na utrzymujące się różnice w poziomach stawek czynszów. W najnowszych, najlepiej zlokalizowanych biurowcach miesięczna opłata za najem sięga 20-22 EUR. Starsze, mniej popularne budynki w drugorzędnych lokalizacjach swoje biura oferują w znacznie niższych cenach.
Warszawa magnesem dla SSC 
Stolica, z szerokim zapleczem uniwersyteckim, dostępną i dobrze wykwalifikowaną siłą roboczą oraz szeroką ofertą biurową, jest atrakcyjną alternatywą dla firm działających w sektorach wyspecjalizowanych usług wsparcia dla biznesu (SSC/BPO/ITC). Potwierdzeniem tego są decyzje o ulokowaniu lub dalszym rozwoju swoich warszawskich centrów przez m.in. Credit Suisse, KMD, DLA Piper czy Goldman Sachs. Warto podkreślić, że Warszawa została doceniona przez autorów raportu Tholons Services Globalization City Index 2017, którzy uplasowali ją na 4 pozycji w Europie i 23 na świecie pod kątem atrakcyjności dla firm z sektora usług wsparcia dla biznesu.
Elastyczne biura w grze 
Podejście do kwestii powierzchni biurowej jest coraz bardziej elastyczne. Kilka większych biurowców w Warszawie jest doskonałym przykładem na to, że optymalizacja przestrzeni biurowej, wpływa na zwiększenie jej efektywności. To z kolei jest korzystne dla najemców, którzy wynajmują biura z niskim wskaźnikiem powierzchni wspólnych, a eksploatacja powierzchni jest stosunkowo niedroga. Należy przy tym zaznaczyć, że w związku z rozwojem firm, pomimo wzrostu wydajności powierzchni, przeprowadzanych przez właścicieli, najemcy dobierają kolejne metry kwadratowe. Optymalizacja nie wiąże się więc ze wzrostem pustostanów. 

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

AAG OFFICE WARSAW 2017 Q2_en.pdf

pdf | 484 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Czy warszawski rynek biurowy znów osiągnie rekordowy wynik?

temu

Sektor biurowy w stolicy na koniec I kwartału potwierdził, że popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe wciąż jest na wysokim poziomie. W ciągu trzech pierwszych miesięcy wielkość najmu powierzchni biurowych netto osiągnęła imponujący wynik ok. 162 000 m kw. Tak wysoka wartość była dotychczas charakterystyczna raczej dla ostatniego kwartału w roku. Dlatego też, analitycy BNP Paribas Real Estate Poland uważają, że to dobra prognoza na kolejne miesiące i należy oczekiwać rekordowego rezultatu końcowego.    
Sektor handlowy redukuje bieg

temu

Z jednej strony mniejsza podaż i wolniejsze tempo wzrostu w porównaniu ze średnią z ostatniej dekady, a z drugiej utrzymująca się wiodąca pozycja najlepszych centrów handlowych i przewidywane otwarcia nowych sklepów w dotychczasowych lokalizacjach sieci Praktiker – to jedne z kluczowych wniosków płynących z najnowszej analizy sektora handlowego przygotowanej przez ekspertów BNP Paribas Real Estate Poland. Autorzy raportu szacują, że w 2018 roku na rynku pojawi się ponad 500 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni handlowej, a największe otwarcia będą domeną dużych miast.
Przed nami rok rekordów magazynowych i logistycznych

temu

Dane z rocznego raportu AAG Industrial & Logistics Market Review potwierdzają, że sektor ten z zasobami przekraczającymi 13,5 mln m kw. był najszybciej rosnącym spośród wszystkich sektorów rynku nieruchomości komercyjnych w 2017 roku. W tym czasie łączny wolumen zasobów powiększył się o 21 proc. w stosunku do roku 2016. Motorem napędowym pozostają projekty realizowane w formule BTS. Autorzy analizy podkreślają jednocześnie spadek udziału projektów spekulacyjnych.
2017 – mocny rok dla biur w regionach

temu

W sektorze biurowym 2017 rok należał do miast regionalnych, wśród których prym wiódł Kraków. Tempem wzrostu stolicy Małopolski nie ustępują Łódź i Trójmiasto. Istotnym graczem na regionalnych rynkach jest Wrocław, który charakteryzuje się największym wolumenem powierzchni będącej na różnych etapach realizacji. Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland podkreślają, że katalizatorem rozwoju dla tego sektora pozostają niezmiennie firmy BPO i SSC, dla których dużą wartością są zaplecza akademickie i konkurencyjne koszty pracy.

BNP Paribas Real Estate Poland receives a mandate for management of Wronia 31

The new office and retail scheme located at Wronia 31 in Warsaw has as of 1 July joined the portfolio of properties managed by BNP Paribas Real Estate Poland. The property with the total leasable area of approx. 16 000 sqm is located in Wola’s heart in the direct vicinity of Plac Europejski. Ghelamco is the investor and developer responsible for the scheme.