Mocne półrocze biur w stolicy

Mocne półrocze biur w stolicy

Opublikowany

W pierwszym półroczu w stolicy oddano do użytku rekordową ilość nowoczesnej powierzchni biurowej – 171 tys. m kw. Tym samym, łączne zasoby biurowe Warszawy przekroczyły poziom 5,2 mln m kw. Analitycy BNP Paribas Real Estate Poland w raporcie At a Glance. Rynek nieruchomości biurowych w Warszawie, II kw. 2017 podkreślają, że w dalszym ciągu na średnie stawki czynszów znaczący wpływ wywierają projekty w budowie i silna konkurencja pomiędzy wynajmującymi, co dotyczy szczególnie właścicieli starszych budynków.

Biurowa Warszawa nadal w budowie 
Po pierwszych dwóch kwartałach łączna powierzchnia nowobudowanych biurowców w stolicy została oszacowana na poziomie 950 tys. m kw. Biurowe prosperity to efekt dobrej i stabilnej kondycji rynku. Autorzy analizy z BNP Paribas Real Estate Poland podkreślają ugruntowaną i coraz silniejszą pozycję Woli, która dynamiczny rozwój zawdzięcza m.in. dostępowi do rozbudowywanej II linii metra i bliskości centrum.

Bardzo wysoka podaż nie oznacza, że biurowce w Warszawie straszą, czy będą straszyć pustkami. Obserwujemy trend, w którym najemcy jeszcze aktywniej poszukują możliwości relokowania swoich biur do nowych projektów, a  zwiększająca się rywalizacja o najemców skutkuje kreowaniem coraz ciekawszych udogodnień i bonusów które oferowane są przyszłym najemcom

Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate Poland.

Różnice w poziomach stawek i pustostanów 
Od kilku kwartałów średni odsetek niewynajętych biur w Warszawie utrzymuje się na stabilnym poziomie 14-15 proc. Kluczowy wpływ – poza stawką – na poziom najmu w danym biurowcu wywierają jego lokalizacja i wiek, a co za tym idzie, również stan techniczny. Najwyższy wskaźnik pustostanów – na poziomi 18-20 proc. – w pierwszym półroczu odnotowano w budynkach, które pojawiły się na rynku ponad 10 lat temu i zlokalizowane są na Mokotowie, w okolicach ulicy Wołoskiej. Na drugim biegunie znajdują się biurowce mające 5 lat i mniej, w których to odsetek niewynajętej powierzchni oscyluje wokół poziomu 8-10 proc.
Analitycy BNP Paribas Real Estate Poland wskazują również na utrzymujące się różnice w poziomach stawek czynszów. W najnowszych, najlepiej zlokalizowanych biurowcach miesięczna opłata za najem sięga 20-22 EUR. Starsze, mniej popularne budynki w drugorzędnych lokalizacjach swoje biura oferują w znacznie niższych cenach.
Warszawa magnesem dla SSC 
Stolica, z szerokim zapleczem uniwersyteckim, dostępną i dobrze wykwalifikowaną siłą roboczą oraz szeroką ofertą biurową, jest atrakcyjną alternatywą dla firm działających w sektorach wyspecjalizowanych usług wsparcia dla biznesu (SSC/BPO/ITC). Potwierdzeniem tego są decyzje o ulokowaniu lub dalszym rozwoju swoich warszawskich centrów przez m.in. Credit Suisse, KMD, DLA Piper czy Goldman Sachs. Warto podkreślić, że Warszawa została doceniona przez autorów raportu Tholons Services Globalization City Index 2017, którzy uplasowali ją na 4 pozycji w Europie i 23 na świecie pod kątem atrakcyjności dla firm z sektora usług wsparcia dla biznesu.
Elastyczne biura w grze 
Podejście do kwestii powierzchni biurowej jest coraz bardziej elastyczne. Kilka większych biurowców w Warszawie jest doskonałym przykładem na to, że optymalizacja przestrzeni biurowej, wpływa na zwiększenie jej efektywności. To z kolei jest korzystne dla najemców, którzy wynajmują biura z niskim wskaźnikiem powierzchni wspólnych, a eksploatacja powierzchni jest stosunkowo niedroga. Należy przy tym zaznaczyć, że w związku z rozwojem firm, pomimo wzrostu wydajności powierzchni, przeprowadzanych przez właścicieli, najemcy dobierają kolejne metry kwadratowe. Optymalizacja nie wiąże się więc ze wzrostem pustostanów. 

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

AAG OFFICE WARSAW 2017 Q2_en.pdf

pdf | 484 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek magazynowy w rozkwicie, deweloperzy stawiają na nowe lokalizacje

temu

Rynek magazynowo - logistyczny w Polsce przeżywa prawdziwy rozkwit. Tylko w ubiegłym roku, całkowita ilość nowoczesnej powierzchni magazynowej powiększyła się o 21%. Dane z pierwszych trzech miesięcy 2018 r. pokazują, że rynek nie zwalnia.
Trójmiejskie biura na kursie wznoszącym

temu

Od pięciu lat na Trójmiejskim rynku biurowym trwa prosperity. W tym czasie średni, roczny popyt na biura osiągnął poziom 84,5 tys. m kw., a wskaźnik pustostanów spadł niemal dwukrotnie.
Pierwszy kwartał zaostrzył apetyt na kolejny rekordowy rok na rynku transakcyjnym.

temu

Trzy pierwsze miesiące roku stały pod znakiem rekordowo wysokiego wolumenu transakcji opiewającego na ponad 2,1 mld euro. Tak dobry rezultat I kwartału wskazuje na niesłabnące zainteresowanie inwestorów nieruchomościami komercyjnymi w Polsce i jest dobrą prognozą na cały 2018 rok, z potencjałem na pobicie ubiegłorocznego rekordu.
Biurowe trendy w stolicy

temu

Warszawski rynek powierzchni biurowych na koniec I kwartału 2018 roku zanotował imponujący wynik i tym samym potwierdził, że popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe wciąż jest na wysokim poziomie. Trend ten utrzymuje się nadal w II kwartale.

BNP Paribas Real Estate Poland receives a mandate for management of Wronia 31

The new office and retail scheme located at Wronia 31 in Warsaw has as of 1 July joined the portfolio of properties managed by BNP Paribas Real Estate Poland. The property with the total leasable area of approx. 16 000 sqm is located in Wola’s heart in the direct vicinity of Plac Europejski. Ghelamco is the investor and developer responsible for the scheme.