Biurowa Warszawa w budowie

Biurowa Warszawa w budowie

Stołeczny rynek biurowy powiększył się w pierwszym kwartale 2017 roku o ponad 83 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej osiągając tym samym pułap 5,26 mln m kw. Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland szacują, że do 2020 roku w Warszawie powstanie kolejnych 890 tys. m kw biurowców, które obecnie znajdują się na różnych etapach zaawansowania prac. Rekordowa podaż i dojrzałość rynku powodują, że najemcy bardzo świadomie będą podejmować decyzje o wyborze nowych lokalizacji biurowych.

Więcej niewynajętych biur

Autorzy analizy „At a Glance Q1 2017 - Office Market Warsaw” prognozują, że na koniec roku wskaźnik pustostanów może wzrosnąć o 1-2 p.p. w stosunku do poziomu, który utrzymywał się na rynku przez kilka ostatnich miesięcy, tj. 14-15 proc. Dodatkowo, współczynnik pustych biur jest uzależniony od lokalizacji i wieku biurowców. Powyżej średniej plasują się nieruchomości zlokalizowane w obrębie Służewca Przemysłowego, gdzie wskaźnik pustostanów w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku oscylował pomiędzy 17 a 19 proc. Z kolei biura z najmniejszym odsetkiem niewynajętej powierzchni charakteryzują przede wszystkim północną i wschodnią część centrum stolicy. Z punktu widzenia wieku biurowców, największą popularnością wśród najemców cieszą się te, które dostarczone na rynek zostały po 2010 roku. W tej grupie średnio aż 90 proc. powierzchni jest wynajęta.

Biurowce wolą Wolę

Z szacunków BNP Paribas Real Estate Poland wynika, że ponad 60 proc. z 890 tys. m kw. powierzchni biurowej będącej obecnie w budowie jest usytuowana przede wszystkim w granicach Woli i Śródmieścia. Zdaniem ekspertów, w najbliższych latach to właśnie Wola będzie wiodła biurowy prym wśród stołecznych dzielnic. Świadczy o tym liczba planowanych projektów, które na rynku dostępne będą po 2020 roku. Magnesami przyciągającymi inwestorów, deweloperów, a w efekcie również przyszłych najemców, są plany miejscowe jasno definiujące możliwości i funkcje zabudowy oraz bardzo dobry dostęp do transportu publicznego. Nie bez znaczenia jest również potencjał płynący z faktu obecności i rozbudowy drugiej nitki warszawskiego metra.

Centrum nadal w cenie

Od 20 do 22 EUR, tyle średnio kosztuje wynajęcie metra kwadratowego w topowym biurowcu położonym w centrum Warszawy. Eksperci BNP Paribas Real Estate podkreślają jednak, że w najbliższych kwartałach szczególnie starsze biurowce zlokalizowane w sercu stolicy są i będą zmuszone funkcjonować w warunkach szybko rosnącej konkurencji. Średnia stawka czynszów w centrum w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku wynosiła ok. 16-18 EUR i w porównaniu z ubiegłym rokiem była niższa o 3 do 5 proc. Poza centrum, średnie stawki oscylowały w granicach 11-13 EUR. Za najlepsze biura oddalone od centrum trzeba było zapłacić miesięcznie 14-15 EUR za m kw.

Biurowy wyścig - z korzyścią przede wszystkim dla najemców - trwa w najlepsze. Każdy duży najemca zdecydowany na wynajem biura o powierzchni od 2 tys. mkw w górę może liczyć na naprawdę indywidualną ofertę z pakietem wielu korzyści. Finalnie, efektywna stawka czynszu w tego typu transakcjach jest średnio nawet 20-30 proc. niższa niż stawki wyjściowe

Anna Staniszewska, autor analizy, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa

Miejsce pracy ma znaczenie

Standard biura, lokalizacja i udogodnienia w nim obecne coraz częściej są kartą przetargową, którą grają firmy chcąc zatrzymać albo przyciągnąć nowych pracowników. Zmiany społeczno-kulturowe, nowy styl pracy i coraz większe oczekiwania wobec pracodawców sprawiają, że najemcy zwracają uwagę na inne czynniki poza stawkami czynszu. Nowoczesne, ekologiczne projektowanie przestrzeni biurowych jest szczególnie ważne w branżach, w których to pracownicy wybierają pracodawców np. w IT czy branży finansowej.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Staniszewska Anna

grafika | 4,68 MB

Pobierz
AAG OFFICE 2017 Q1 pl.pdf

pdf | 1,67 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Continued boom on Warsaw’s office market

According to the report by BNP Paribas Real Estate Poland, at the end of the 1st half of 2018 net office demand, including new leases and expansions of the space occupied so far, reached a record breaking 320 000 sqm.
Hossa na stołecznym rynku biur

Na koniec pierwszego półrocza popyt netto, obejmujący nowe umowy i powiększenia już zajmowanych powierzchni, osiągnął rekordowy wynik 320 tys. mkw., wynika z raportu BNP Paribas Real Estate Poland.
Office Warsaw under construction

The Warsaw office market has grown in the first quarter of 2017 by more than 83 000 sqm of modern office space, thus reaching a level of 5.26 million sqm. Experts at BNP Paribas Real Estate Poland estimate that by 2020 Warsaw will see the delivery of further 890 000 sqm of office space currently at various stages of completion. The record level of supply and the market’s maturity mean that tenants will be making extremely informed decisions in respect of selection of new office locations.
Cracow, Wrocław and the Tri-City take the lead on the office market in the regions

Nearly half a million square meters of modern office space was delivered to the office market in the key regional cities in 2016. The leader’s position was retained by Lesser Poland’s capital, followed by, amongst others, Wrocław and the Tri-City. According to the report’s authors at BNP Paribas Real Estate Poland, current pipeline projects will also support the high growth dynamics in 2017.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.