Kraków, Wrocław i Trójmiasto biurowymi liderami w regionach
Kraków, Wrocław i Trójmiasto biurowymi liderami w regionach

Office

Kraków, Wrocław i Trójmiasto biurowymi liderami w regionach

W 2016 roku na rynku nieruchomości w kluczowych miastach regionalnych pojawiło się niespełna pół miliona metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej. Pozycję lidera utrzymała stolica Małopolski, za którą uplasowały się m.in. Wrocław i Trójmiasto. Zdaniem autorów raportu z BNP Paribas Real Estate Poland, projekty będące obecnie w realizacji pozwolą na utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu również w 2017 roku.

Kraków przewodzi stawce

Stolica Małopolski jest niekwestionowanym liderem nie tylko pod względem całkowitych zasobów biurowych, ale także projektów w budowie. Na koniec grudnia ubiegłego roku Kraków dysponował łącznym wolumenem o wielkości 955 tys. mkw., z czego 6,2 proc. czekało na nowych najemców. Znaczące dla krakowskiego rynku biurowego było pojawienie się w drugim półroczu 2016 roku biurowca Axis (20 200 mkw.) oraz budynków C i D w kompleksie DOT Office (14 400 mkw.) i CH2M Center (14 100 mkw).

Od kilku lat motorem napędowym dla krakowskich biur niezmiennie pozostaje branża nowoczesnych usług wsparcia dla biznesu. To dzięki dużym projektom z sektora BPO, SSC, ITC, ale też R&D Kraków zachowuje prymat biurowego, regionalnego lidera. A przecież walka w tym sektorze jest coraz ostrzejsza

Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych.

Na drugiej pozycji umocnił się Wrocław, który na koniec 2016 roku dysponował bazą biurową na poziomie 846 tys. mkw. oraz projektami w budowie o łącznej powierzchni 179 tys. mkw. Trzecie miejsce zajął rynek trójmiejski z podażą na poziomie 620 tys. mkw. i biurowcami w trakcie realizacji o łącznej powierzchni wynoszącej 125 tys. mkw. Oba rynki charakteryzuje podobny poziom pustostanów oscylujący wokół 12 proc.

Szansa dla Łodzi

Łódzki rynek nie zwalnia tempa i goni czołówkę. Dobrze wykwalifikowana kadra, inwestycje w infrastrukturę i centralna lokalizacja to argumenty, które przemawiają za Łodzią, jako atrakcyjnym miejscem do lokowania usług z sektora wsparcia biznesu. Na koniec ubiegłego roku Łódź znalazła się na trzecim miejscu podium pod względem biur w budowie (126 tys. mkw.) wyprzedzając Trójmiasto. Autorzy raportu podkreślają, że 34,7 proc. nowopowstających biur w tym mieście znalazło już przyszłych najemców.

W ostatnich latach Łódź zyskuje na znaczeniu na mapie atrakcyjnych lokalizacji biurowych. Oprócz dobrego skomunikowania, zachowując wysoki poziom kwalifikacji pracowników, firmy lokujące tu swoje centra usług mogą liczyć na relatywnie niższe koszty zatrudnienia w porównaniu z „Wielką Trójką”. Niższe są również koszty operacyjne, w tym czynsze

Anna Staniszewska, Dyrektor, Dział Analiz i Doradztwa.

Stopa pustostanów rośnie

Druga połowa 2016 roku na rynkach regionalnych stała pod znakiem nowej podaży. Łączny wolumen powierzchni dostarczonych na rynek wyniósł około 300 tys. mkw. Fakt ten pociągnął za sobą wzrost pustostanów o 1,3 p.p., który na koniec grudnia ubiegłego roku wyniósł około 11,3 proc. Najmniejszym odsetkiem pustostanów dysponował Kraków (6,2 proc.), największym Katowice i Szczecin (ok. 17 proc.).
Załączniki

Pobierz wszystkie

Fibakiewicz Małgorzata (7).jpg

grafika | 4,43 MB

Pobierz
Staniszewska Anna (5).jpg

grafika | 4,68 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Hossa na stołecznym rynku biur

Na koniec pierwszego półrocza popyt netto, obejmujący nowe umowy i powiększenia już zajmowanych powierzchni, osiągnął rekordowy wynik 320 tys. mkw., wynika z raportu BNP Paribas Real Estate Poland.
Continued boom on Warsaw’s office market

According to the report by BNP Paribas Real Estate Poland, at the end of the 1st half of 2018 net office demand, including new leases and expansions of the space occupied so far, reached a record breaking 320 000 sqm.
Office Warsaw under construction

The Warsaw office market has grown in the first quarter of 2017 by more than 83 000 sqm of modern office space, thus reaching a level of 5.26 million sqm. Experts at BNP Paribas Real Estate Poland estimate that by 2020 Warsaw will see the delivery of further 890 000 sqm of office space currently at various stages of completion. The record level of supply and the market’s maturity mean that tenants will be making extremely informed decisions in respect of selection of new office locations.
Biurowa Warszawa w budowie

Stołeczny rynek biurowy powiększył się w pierwszym kwartale 2017 roku o ponad 83 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej osiągając tym samym pułap 5,26 mln m kw. Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland szacują, że do 2020 roku w Warszawie powstanie kolejnych 890 tys. m kw biurowców, które obecnie znajdują się na różnych etapach zaawansowania prac. Rekordowa podaż i dojrzałość rynku powodują, że najemcy bardzo świadomie będą podejmować decyzje o wyborze nowych lokalizacji biurowych.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.